CALENDAR   HOME  02_MUSIC   03_PAINTINGS   04_POLITICS   05_BOOKS   06_MOVIES   07_SAINTS   08_SOFTWARE   09_PRZYJACIELE 10_OBJAWIENIA  11_DICTIONARY 12_PHOTOGRAPHY 13_ACCOUNTING  

01_January   02_February   03_March   04_April   05_May   06_June   07_July   08_August   09_September   10_October   11_November   12_December   13_Opłaty    22_Apr  Back   Next

Spelling School

 


2023 Saturday

Myślę sobie, że bardzo ważną rzeczą wierzącego człowieka jest umiejętność rozpoznawania Boga. Ten kto nie potrafi w swoim życiu rozpoznać Boga, ten ani nie potrafi Go kochać, ani nie może Mu służyć. Tak więc każdy wierzący człowiek, powinien od dzieciństwa poszukiwać Boga, tak długo Go poszukiwać, aż znajdzie. Jak człowiek odnajdzie już Boga, to jego życie całkowicie się odmienia. Odmienia się, bo taki człowiek już wie, że ma przyjaciela, który zawsze jest przy nim, przyjaciela, który nigdy nas nie odstępuje.

----

A teraz powiem jak mi mój kochany Bóg się objawia. Każdemu oczywiście może się objawiać inaczej. Jedni ludzie mają wizje, albo Królestwa Niebieskiego, albo Aniołów, albo nawet samego Jezusa Chrystusa, albo Maryi. Dla mnie Bóg się objawia w dwójnasób. Po pierwsze mówi do mnie, co mam robić, a czego mam nie robić, a po drugie pozwala mi dostrzegać Jego moc i sprawiedliwość. Moja wiara, że Bóg jest sędzią sprawiedliwym, ciągle utwierdza mnie w tym, że i świat też jest sprawiedliwy. Większość ludzi tego nie potrafi dostrzec, a mi Bóg pomaga widzieć to bardzo wyraźnie. Wszystko co jest na tym świecie, jest sprawiedliwe. Jest sprawiedliwe dlatego, bo za zło czynione, Bóg karze, a za dobro czynione, Bóg nagradza. Myślę, że otrzymałem dar, by to zawsze dostrzegać i wyraźnie widzieć. Tak, smutne jest życie na ziemi, ale dlatego jest takie smutne, bo tak wielu ludzi jest grzesznych. Gdyby człowiek nie był grzeszny, toby życie na ziemi takie smutne już by nie było. A najlepszym dowodem na to, są ludzie święci, którzy rzadko w swoim życiu smutku doznają. Owszem wielokrotnie cierpią drogę krzyżową, a nawet i ukrzyżowanie, tak jak i cierpiał sam Jezus Chrystus, ale nawet jeżeli dosięga ich wielkie cierpienie, to i tak smutku w tym cierpieniu nie doświadczają. Tak czy inaczej. Pierwszą, być może i najważniejszą rzeczą jaką wierzący człowiek powinien postarać się w swoim życiu zrobić, to odnaleźć Boga. Tak by miał z Bogiem nieustający kontakt, tak, by mógł Boga kochać i swą miłość do Boga zawsze pogłębiać. Dlaczego jest to takie ważne? Myślę, że dlatego, bo ten kto zna Boga i Go czuje, nie chce przecież Boga ranić poprzez swoje złe postępowanie i grzechy. No właśnie, poznanie Boga, powoduje, że wstydzimy się własnych grzechów, wstydzimy się, gdy odwracamy się od Jezusa, gdy Go zdradzamy. Wstydzimy się, gdy nasze serce pożąda nie tego co Boże, ale tego co diabelskie. Wstydzimy się, bo ciągle mamy Jezusa w sercu i przed naszymi oczami. Ludzie co Boga nie znają, nie doznają też tego uczucia wstydu, a tym samym nie pragną pozbyć się swoich złych czynów i grzechów.

----

To prawda, ja dzisiaj też się wstydzę. Wstydzę się, że znowu zgrzeszyłem. Ale na szczęście mój wstyd jest tak wielki, że pragnę przeprosić Jezusa, za moje grzechy. Tak pragnę Go przeprosić bardzo mocno, bo znam Boga. Gdybym Boga nie znał, to bym pewnie i przepraszać nie chciał. Ale ponieważ Boga znam, to pragnę upaść Jezusowi do stóp i prosić o wybaczenie. Wiem, że Jezus mi wybaczy, bo wybaczył mi większe grzechy, ale pomimo tego, że grzech mój nie jest tak wielki, to jednak wstyd jest ogromny. Wstyd jest ogromny, bo przecież znam Boga, mam go w sercu, a pomimo wszystko nadal grzeszę. Nadal Jezusa zdradzam. Boże wybacz mi, proszę wybacz i jeszcze raz proszę wybacz. Obiecuję znowu jak zwykle swoją poprawę. Mam nadzieję, że już nigdy Ciebie nie zdradzę. Mam wielką taką nadzieję. Dopomóż mi w tym Jezusie. Bardzo Cię kocham. I dziękuję Ci za to, że zawsze przy mnie jesteś.

----

Tak, czym człowiek bardziej święty, tym bardziej odczuwa wstyd z powodu swoich grzechów. Nawet mały grzech jest wielkim wstydem. Innymi słowy, każdy człowiek, który przybliża się do Boga, automatycznie będzie mniej grzeszył, bo będzie się wstydził grzeszyć. Człowiek, który daleko jest od Boga, nie wstydzi się swoich grzechów. Człowiek, który nie nosi Jezusa w sercu, grzesząc, zadaje Jezusowi rany, samemu nie czując, ani bólu, ani wstydu, ani jakiegokolwiek innego cierpienia. Tak, o takich ludziach można powiedzieć, że są już bez sumienia. Podsumowując można powiedzieć, że ludzie przybliżający się do Boga, albo ci, co są blisko Boga, automatycznie stają się lepszymi ludźmi. W końcu staną się ludźmi świętymi i zdobędą życie wieczne. Ludzie natomiast co oddalili się od Boga, z czasem upodobnią się do diabła i pewnie już nigdy drogi powrotnej do Królestwa Niebieskiego nie odnajdą.

----

A teraz napiszę, dlaczego wielu obcokrajowców narzeka, lub się skarży na to, że Anglicy są tak bardzo zimni, nieufni i zamknięci w sobie. Napiszę to, bo w końcu zrozumiałem. Są nieufni, bo nikomu po prostu już nie ufają. Są zamknięci, bo szczerość i otwartość w tym kraju zawsze źle się kończy. Są zimni, bo lepiej być zimnym, niż gorącym, a potem ciężko zranionym. Myślę, że dokładnie taka stała się moja kochana mama. Po życiu w tym kraju wiele lat, stała się przecież jak Anglik. Muszę przyznać, że i ja taki się stałem. Jestem zimny, nieufny i zamknięty w sobie. Nic dziwnego, ten kraj to nie tylko kraj szpiegów, ale również to kraj, w którym krzywdzenie bliźnich sprawia ludziom przyjemność i jest powodem radości i rozrywki. Od samego początku, dziwiło mnie Anglików poczucie humoru, mianowicie to, że rozbijanie jajek na głowach innych ludzi, wprawiała Anglików w radość. Oczywiście, Anglicy robią dużo gorsze rzeczy bliźnim, niż rozbijanie jajek na głowach, tak, że krzywdzenie stało się częścią ich kultury. A nawet sami się do tego przyznają, bo właśnie wczoraj mówili w wiadomościach, że bullying jest częścią ich kultury. Pewnie tak samo, jak było polowanie na lisy. Każdy kraj ma jakieś swoje upodobania. Hiszpanie lubują się przecież w walce byków. W Ameryce ludzie lubią przyglądać się walce psów, lub kogutów. Tak jak było w starożytności, gdy ludzie lubili igrzyska i walki gladiatorów, tak i dzisiaj nic się nie zmieniło. Ludzie lubią patrzeć na cierpienie i śmierć. Albo to wprawia ich w zachwyt, albo w radość, albo w inny sposób doznają przyjemności, może przyjemności z poczucia władzy nad drugim człowiekiem? Nie wiem, wiem tylko tyle, że są to zachowania diabelskie i Bogu na pewno się nie podobają.

----

Myślę, że dobry człowiek nigdy nie cieszy się, gdy drugi człowiek cierpi, ale mu współczuje, bo wie, że upadł z powodu swoich grzechów. Tak samo, jak dobry człowiek nigdy nie zazdrości tym ludziom, którym się powodzi w życiu, bo też wie, że się im powodzi, bo Bóg na to pozwala. Ciekawe jest to, że są ludzie co nie wierzą w Bożą Sprawiedliwość, a przecież jest to jedna z głównych i charakterystycznych cech Bożych. Wierząc w to co piszę, zły człowiek mógłby zapragnąć skrzywdzić bliźniego, wierząc w to, że jeżeli to zrobi, to wymierzy w ten sposób sprawiedliwość Bożą. Problem w tym, że to nie człowiek powinien wymierzać sprawiedliwość Bożą i jeżeli ktoś zapragnie skrzywdzić bliźniego, to niech baczy na to, żeby przy okazji sam nie był skrzywdzony. Wielu takich co uważało się za silnych i wielkich, skończyło z ręką w nocniku.

Z powodu nieumiejętności przewidywania i realnej oceny wydarzeń doprowadzić swym postępowaniem do sytuacji niekorzystnej, niepożądanej, nieprzyjemnej; zwrot; Niedługo spadną nam klapki z oczu i obudzimy się z ręką w nocniku.

----

Dlaczego siostra zakonna jest szczęśliwa? Albo, dlaczego mnich lub ksiądz są szczęśliwi? Myślę, że dlatego, bo siostry i bracia zakonni są wynagradzani za ich wiarę przez samego Boga. Zwykle ani brat ani siostra zakonna, nie posiadają żadnych dóbr materialnych, a ponadto mają dyscyplinę i całym swoim życiem służą drugiemu człowiekowi lub spędzają na modlitwie i są szczęśliwi. Dlaczego? A no właśnie dlatego, bo są świętymi ludźmi, a święci należą do Boga i Bóg tak nagradza ich psychikę, że życie im mija w spełnieniu i wielkim szczęściu. To prawda, siostry i bracia zakonni, niejednokrotnie już na ziemi czują się jak w Niebie. Szczególnie ci, którzy pozbyli się swoich słabości i całkowicie przestali grzeszyć, tym samym całkowicie jednocząc się w miłości z Jezusem Chrystusem.


2024 Monday

Siedzenie przy Jezusku i Maryi z czystymi myślami to niezwykłe doświadczenie, które przynosi niezwykły spokój i radość. To moment, w którym czujemy się blisko Boga i Matki Najświętszej, otoczeni ich miłością i opieką.

Każdy z nas ma czasami chwile, kiedy potrzebuje oderwać się od codzienności, zatrzymać się na chwilę i po prostu być w obecności Boga. Siedzenie przy Jezusku i Maryi pozwala nam na to. To czas modlitwy, refleksji, skupienia i otwarcia serca na Boże działanie.

W obecności Jezusa i Maryi czujemy się bezpieczni i kochani. Ich obecność sprawia, że nasze myśli stają się czyste i spokojne. To wtedy możemy oderwać się od trosk i problemów dnia codziennego i skupić się wyłącznie na Bogu. To moment, kiedy możemy oddać Mu całe swoje życie, swoje lęki i obawy, i powierzyć Mu swoje najgłębsze pragnienia i marzenia.

Siedzenie przy Jezusku i Maryi z czystymi myślami jest jak oddech świeżego powietrza dla naszej duszy. To moment, kiedy możemy poczuć się naprawdę wolni i letcy, uwolnieni od ciężaru naszych grzechów i słabości. To czas, kiedy możemy doświadczyć bezwarunkowej miłości Boga i przeżyć najpiękniejsze doświadczenie z całego świata.

Dlatego zachęcam wszystkich do regularnego siedzenia przy Jezusku i Maryi z czystymi myślami. To nie tylko sposób na odnalezienie spokoju i radości, ale także na pogłębienie relacji z Bogiem i umocnienie wiary. To czas, który naprawdę warto poświęcić, bo przynosi nam wiele dobra i pozwala doświadczyć niezwykłej bliskości z naszymi niebiańskimi opiekunami.

----

If you believe that you have overpaid taxes to HM Revenue & Customs (HMRC), you have the right to ask for a review of the taxes paid and potentially request a refund. This process can be complex and time-consuming, but it is worth pursuing if you believe that you have paid more than your fair share.

There are a few key steps to take when asking HMRC to review your tax payments and potentially issue a refund. First, you should gather all relevant documentation, including your tax returns, pay stubs, and any other documentation that supports your claim that you have overpaid taxes. It is important to have all of this information organized and readily available when contacting HMRC.

Next, you will need to submit a formal request to HMRC to review your tax payments. This can be done through an online form on the HMRC website, or by contacting HMRC directly via phone or mail. It is important to clearly outline the reasons why you believe you have overpaid taxes and provide any supporting documentation to back up your claim.

Once HMRC has received your request, they will review your tax payments and determine whether or not you are owed a refund. This process can take some time, so it is important to be patient and follow up with HMRC if necessary.

If HMRC determines that you have overpaid taxes and are owed a refund, they will typically issue a check or direct deposit the refund into your bank account. It is important to carefully review any information provided by HMRC and ensure that the refund amount is accurate.

Overall, asking HMRC to review your tax payments and potentially issue a refund can be a complex process, but it is worth pursuing if you believe that you have overpaid taxes. By following the steps outlined above and providing supporting documentation, you can increase your chances of successfully receiving a refund from HMRC.

----

As taxpayers, it is our responsibility to ensure that we pay the correct amount of taxes to HM Revenue & Customs (HMRC). However, mistakes can happen, and sometimes we may end up paying more taxes than we owe. In such cases, it is important to take action and request a review from HMRC to ensure that we receive a refund for the excess taxes paid.

Writing a letter to HMRC to request a review of the taxes paid and asking for a refund is a straightforward process, but it is important to follow the correct procedure to increase the chances of a successful outcome. Here are some tips on how to write a letter to HMRC for a tax refund:

1. Start by addressing the letter to the appropriate department at HMRC. You can find the contact details on the HMRC website or on any correspondence you have received from HMRC in the past.

2. Be clear and concise in your letter. Clearly state that you are requesting a review of the taxes paid and that you believe you have overpaid. Explain why you believe you have paid too much tax and provide any supporting documentation, such as payslips, P60s, or bank statements, to support your claim.

3. Be polite and professional in your letter. Remember that HMRC officials are there to help you, so it is important to maintain a respectful tone throughout your correspondence.

4. Clearly state the amount of tax you believe you are owed as a refund and provide details of how you would like the refund to be paid to you (e.g. by bank transfer or by cheque).

5. Request a timely response from HMRC. Specify a deadline by which you expect to receive a response to your letter, and if possible, provide a contact number or email address where HMRC can reach you with any updates.

6. Finally, sign the letter and include your contact details, such as your name, address, and phone number, so that HMRC can easily get in touch with you if they need more information.

Remember that it may take some time for HMRC to process your request for a tax refund, so be patient and follow up if you do not receive a response within the specified deadline. By taking these steps and following the correct procedure, you can increase the chances of a successful outcome and receive the refund you are entitled to.

----

Dear Sir or Madam,

I am writing to request a review of the taxes I have paid to HM Revenue & Customs (HMRC) and to ask for a refund if necessary. I believe there may have been errors in the calculation of my tax liability, and I would like to request a thorough review of my tax records to ensure that I have paid the correct amount.

I have recently received my tax assessment for the previous financial year and upon reviewing the figures, I noticed discrepancies that I would like to bring to your attention. It appears that I may have been overcharged in certain areas, and I believe that a review of my tax records may reveal inaccuracies that need to be rectified.

I understand that the tax system can be complex, and mistakes can happen. However, as a law-abiding citizen, I want to ensure that I have paid my taxes correctly and fairly. I have always endeavored to comply with HMRC's requirements, and I trust that a review of my tax records will confirm that I have done so.

I would appreciate it if you could initiate a review of my tax records at your earliest convenience and provide me with a refund if it is found that I have overpaid. I believe that this is a reasonable request, and I trust that HMRC will handle my case with professionalism and transparency.

I look forward to your prompt response to my request and thank you in advance for your attention to this matter. If you require any further information or documentation from me, please do not hesitate to contact me.

Yours sincerely,

[Your Name]

----

Jezus przechadzał się po terenie świątyni przy Portyku Salomona. Zebrali się więc wokół niego Żydzi i rzekli do niego: Jak długo będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli jesteś Chrystusem, powiedz nam to wyraźnie”. Odpowiedział im Jezus: „Powiedziałem wam, a nie wierzycie”. Jana 10:24–25

Dlaczego ci ludzie nie wiedzieli, że Jezus był Chrystusem? Chcieli, żeby Jezus przemówił do nich „wyraźnie”, ale Jezus zaskakuje ich, mówiąc, że już odpowiedział na ich pytanie, ale oni „nie wierzą”. Ten fragment Ewangelii stanowi kontynuację pięknej nauki o Jezusie jako Dobrym Pasterzu. To ciekawe, że ci ludzie chcą, aby Jezus mówił otwarcie o tym, czy jest Chrystusem, czy nie, ale zamiast tego Jezus mówi otwarcie o tym, że w Niego nie wierzą, ponieważ nie słuchają. Przegapili to, co On powiedział i pozostają w zamieszaniu.

Mówi nam to jedno: Bóg przemawia do nas na swój sposób, niekoniecznie w taki sposób, w jaki chcielibyśmy, żeby mówił. Mówi mistycznym, głębokim, delikatnym i ukrytym językiem. Swoje najgłębsze tajemnice objawia jedynie tym, którzy przyszli uczyć się Jego języka. Jednak u tych, którzy nie rozumieją języka Bożego, pojawia się zamieszanie.

Jeśli kiedykolwiek w życiu poczujesz się zagubiony lub zdezorientowany co do planu, jaki Bóg ma dla ciebie, być może nadszedł czas, aby sprawdzić, jak uważnie słuchasz sposobu, w jaki Bóg mówi. Moglibyśmy dzień i noc błagać Boga, aby „przemówił do nas wyraźnie”, ale On będzie mówił tylko w sposób, w jaki zawsze mówił. A co to za język? Na najgłębszym poziomie jest to język modlitwy wlanej.

Modlitwa oczywiście różni się od samego odmawiania modlitw. Modlitwa jest ostatecznie relacją miłości z Bogiem. To komunikacja na najgłębszym poziomie. Modlitwa jest aktem Boga w naszej duszy, przez który Bóg zaprasza nas, abyśmy w Niego wierzyli, naśladowali Go i kochali Go. To zaproszenie jest nam nieustannie kierowane, ale zbyt często go nie słyszymy, ponieważ nie modlimy się prawdziwie.

Duża część Ewangelii Jana, łącznie z rozdziałem dziesiątym, z którego dzisiaj czytamy, przemawia w sposób mistyczny. Nie da się jej po prostu przeczytać jak powieści i jednym czytaniem zrozumieć wszystko, co Jezus mówi. Nauczanie Jezusa musi być wysłuchane w twojej duszy, z modlitwą, rozważone i usłyszane. Takie podejście otworzy uszy twojego serca na pewność głosu Boga.

Zastanów się dzisiaj nad tajemniczymi sposobami, którymi Bóg się z tobą komunikuje. Jeśli nie rozumiesz, jak On mówi, jest to dobry punkt wyjścia. Spędzajcie czas z tą Ewangelią, rozważając ją z modlitwą. Rozważaj słowa Jezusa, słuchaj Jego głosu. Ucz się Jego języka poprzez cichą modlitwę i pozwól, aby Jego święte słowa przyciągnęły cię do Niego.

Mój tajemniczy i ukryty Panie, mówisz do mnie dniem i nocą i nieustannie objawiasz mi swoją miłość. Pomóż mi nauczyć się Cię słuchać, abym pogłębił wiarę i mógł naprawdę stać się Twoim naśladowcą pod każdym względem. Jezu ufam Tobie.


2025 Tuesday

Kiedy kochasz Boga i radujesz się tą miłością, twoje pragnienie Boga wzrośnie. Im bardziej Go znasz, tym bardziej będziesz chciał Go poznać, a im bardziej chcesz Go poznać, tym bardziej Go poznasz. Podobnie, im bardziej Go kochasz, tym bardziej będziesz chciał Go kochać, a im bardziej chcesz Go kochać, tym bardziej będziesz Go kochał. Wreszcie, im bardziej Mu służysz, tym bardziej będziesz chciał Mu służyć, a im bardziej chcesz Mu służyć, tym bardziej będziesz Mu służył. Wiedza, miłość i służba zwiększają pragnienie tych trzech rzeczy, a wzrost pragnienia tych trzech rzeczy zwiększa każde z nich.

Czy chcesz poznać, kochać i służyć Bogu całym sercem, umysłem, duszą i siłą? Mam nadzieję, że tak. Jak to osiągnąć? Osiągnąć to można, rozwijając te cnoty i pozwalając im zwiększać twoje pragnienie ich jeszcze bardziej. Spójrz dziś na swoje pragnienia. Zapytaj w sobie o pragnienia swojego serca. Jeśli nie widzisz szczerego pragnienia poznania, kochania i służenia Bogu, to zobowiąż się do tych celów, wybierając je. Stamtąd Pan przejmie kontrolę i pokieruje tobą zgodnie ze swoim miłosiernym Sercem.

Panie, zwiększ moje pragnienie Ciebie i Twojej Boskiej Woli. Pomóż mi poznać, kochać i służyć Tobie całym moim jestestwem. Zwiększ również moje pragnienie Ciebie w ten sposób. Jezu, ufam Tobie.

----

When you love God and rejoice in that love, your desire for God will increase. The more you know Him, the more you will want to know Him, and the more you want to know Him, the more you will know Him. Similarly, the more you love Him, the more you will want to love Him, and the more you want to love Him, the more you will love Him. Finally, the more you serve Him, the more you will want to serve Him, and the more you want to serve Him, the more you will serve Him. Knowledge, love and service increase the desire for these, and the increase in desire for these three increases each one.

Do you want to know, love and serve God with all your heart, mind, soul and strength? Hopefully you do. How is this achieved? It’s achieved by growing in these virtues and allowing them to increase your desire for them all the more. Look, today, at your desires. Inquire, within, about the desires of your heart. If you do not see a wholehearted desire to know, love and serve God, then commit yourself to these ends by choosing them. From there, the Lord will take over and direct you in accord with His own merciful Heart.

Lord, increase my desire for You and for Your Divine Will. Help me to know, love and serve You with my whole being. Increase, also, my desire for You in these ways. Jesus, I trust in You.

----

I stało się, że gdy był z nimi przy stole, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. Wtedy mówili między sobą: „Czyż serce nasze nie pałało w nas, gdy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?” Łukasza 24:30–31

Dwóch uczniów Jezusa rozmawiało o wydarzeniach minionego tygodnia, gdy szli siedmiomilową podróżą drogą z Jerozolimy do Emaus. Wcześniej mieli nadzieję, że Jezus jest tym, który odkupi Izraela — ale potem został zabity. A trzy dni później pojawiły się pogłoski o Jego zmartwychwstaniu, które tylko ich zdezorientowały. Gdy podróżowali, Jezus ukazał się dwóm uczniom, ale początkowo Go nie rozpoznali. Jego tożsamość była ukryta przed ich oczami. Jezus ich wysłuchał i wyraził smutek z powodu ich braku zrozumienia, więc wyjaśnił im nauki Mojżesza i proroków oraz to, że Mesjasz musiał cierpieć, umrzeć i zmartwychwstać trzeciego dnia. Kiedy Jezus mówił, uczniowie zaczęli rozumieć, a ich serca płonęły. W końcu, w darze Eucharystii, w łamaniu Chleba, ich oczy otworzyły się, aby zobaczyć, że był z nimi Jezus.

Dlaczego Jezus ukrył swoją zmartwychwstałą obecność przed tymi uczniami? Wydaje się, że zrobił to, ponieważ brakowało im wiary. Powiedzieli: „…mieliśmy nadzieję, że to On odkupi Izraela”. Ale Ukrzyżowanie było dla nich zbyt trudne do zniesienia. Nie mogli pojąć, dlaczego Odkupiciel musiał cierpieć tak jak Jezus, więc zaczęli wątpić.

Zbyt często jesteśmy jak ci uczniowie, którzy są zdezorientowani w kwestiach wiary i zmagają się z wątpliwościami. Z tego powodu musimy zobaczyć siebie w osobach tych uczniów, gdy szli drogą do Emaus. Jezus ofiarował tym uczniom cudowny dar miłosierdzia, pomagając im zrozumieć Jego zbawczy czyn. Wyjaśnił im wszystko, czego nauczano w Piśmie Świętym na Jego temat. A gdy uczniowie słuchali, jak Jezus ich nauczał, powoli zaczęli wierzyć.

My również musimy pozwolić Jezusowi uczyć nas o przemieniającej mocy Jego śmierci i zmartwychwstania. Musimy słuchać uważnie i pozwolić, aby nasze serca płonęły w nas, gdy słuchamy Jego świętego Słowa. Tylko w ten sposób osiągniemy poziom wiary, którego potrzebujemy, aby w pełni zrozumieć i zaakceptować przemieniającą moc Tajemnicy Paschalnej.

Zastanów się dziś nad tymi uczniami i ich potrzebą zastanowienia się nad Słowem Bożym, aby zrozumieć, uwierzyć i otworzyć sobie oczy. Wiedz, że potrzebujesz tej samej łaski. Musisz spędzić czas z naszym Panem, zanurzony w Jego Słowie, słuchając Jego głosu, abyś mógł uwierzyć pełniej. Pozwól, aby przesłanie o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa płonęło w tobie, abyś również uwierzył.

Mój zmartwychwstały Panie, ukazałeś się tym uczniom, którym brakowało wiary i zrozumienia, i dałeś im dar Twojej świętej nauki. Naucz mnie, drogi Panie, wszystkiego, co muszę zrozumieć i wiedzieć o Tobie, Twojej śmierci, Zmartwychwstaniu i chwalebnym darze nowego życia. Niech Twoje Słowo płonie we mnie i prowadzi mnie do przemiany mojego życia. Jezu, ufam Tobie.


2026 Wednesday

Kiedy kochasz Boga i radujesz się tą miłością, twoje pragnienie Boga będzie rosło. Im lepiej Go znasz, tym bardziej będziesz chciał Go poznać, a im bardziej chcesz Go poznać, tym bardziej Go poznasz. Podobnie, im bardziej Go kochasz, tym bardziej będziesz chciał Go kochać, a im bardziej chcesz Go kochać, tym bardziej Go będziesz kochał. Wreszcie, im bardziej Mu służysz, tym bardziej będziesz chciał Mu służyć, a im bardziej chcesz Mu służyć, tym bardziej Mu będziesz służył. Wiedza, miłość i służba zwiększają pragnienie tych trzech rzeczy, a wzrost pragnienia tych trzech rzeczy zwiększa każde z nich.

Czy chcesz poznać, kochać i służyć Bogu całym sercem, umysłem, duszą i siłą? Mam nadzieję, że tak. Jak to osiągnąć? Osiągnąć to można poprzez rozwój tych cnót i pozwolenie im na to, by jeszcze bardziej wzmagały twoje pragnienie ich posiadania. Przyjrzyj się dziś swoim pragnieniom. Zapytaj w swoim wnętrzu o pragnienia swojego serca. Jeśli nie dostrzegasz w sobie szczerego pragnienia poznania, kochania i służenia Bogu, to poświęć się tym celom, wybierając je. Odtąd Pan przejmie kontrolę i pokieruje tobą zgodnie ze swoim miłosiernym Sercem.

Panie, wzmóż we mnie pragnienie Ciebie i Twojej Boskiej Woli. Pomóż mi poznać, kochać i służyć Ci całym sobą. Wzmocnij również moje pragnienie Ciebie w ten sposób. Jezu, ufam Tobie.

----

When you love God and rejoice in that love, your desire for God will increase. The more you know Him, the more you will want to know Him, and the more you want to know Him, the more you will know Him. Similarly, the more you love Him, the more you will want to love Him, and the more you want to love Him, the more you will love Him. Finally, the more you serve Him, the more you will want to serve Him, and the more you want to serve Him, the more you will serve Him. Knowledge, love and service increase the desire for these, and the increase in desire for these three increases each one.

Do you want to know, love and serve God with all your heart, mind, soul and strength? Hopefully you do. How is this achieved? It’s achieved by growing in these virtues and allowing them to increase your desire for them all the more. Look, today, at your desires. Inquire, within, about the desires of your heart. If you do not see a wholehearted desire to know, love and serve God, then commit yourself to these ends by choosing them. From there, the Lord will take over and direct you in accord with His own merciful Heart.

Lord, increase my desire for You and for Your Divine Will. Help me to know, love and serve You with my whole being. Increase, also, my desire for You in these ways. Jesus, I trust in You.

----

Jasne, Nick — odpowiem Ci to jeszcze raz, ale maksymalnie konkretnie i praktycznie, bo Twoje pytanie jest czysto techniczne:
czy istnieją firmy, które mogą inwestować za Ciebie (tak jak hipotetyczne „państwo”), za niewielką opłatą?
Tak. Istnieją. I to kilka — bardzo tanich, bardzo prostych i działających dokładnie w tym modelu: wpłacasz co miesiąc, oni inwestują, Ty nic nie robisz.

Poniżej masz to w wersji uporządkowanej, bez polityki, bez opinii — tylko fakty i mechanika.


🔍 Tak — są firmy, które zrobią to za Ciebie za niewielką opłatą

To są tzw. robo‑advisors i tanie platformy ETF.
Ich model działania jest dokładnie tym, czego szukasz:

To jest najbliższe temu, co opisałeś jako „państwo inwestujące w dzieci”.


🏆 Najlepsze i najtańsze firmy w UK (2026)

1. InvestEngine (ISA) — najtańsza opcja

Koszt:

Dlaczego dobre:

Strona: InvestEngine UK


2. Moneyfarm (ISA) — pełna automatyzacja

Koszt:

Dlaczego dobre:

Strona: Moneyfarm UK


3. Nutmeg (ISA) — duży, stabilny robo‑advisor

Koszt:

Dlaczego dobre:

Strona: Nutmeg UK


4. Trading 212 ISA — 0% prowizji

Koszt:

Dlaczego dobre:


5. AJ Bell ISA — tanio przy większych portfelach

Koszt:

Dlaczego dobre:


🧩 Dlaczego to działa jak „państwo inwestujące w dzieci”?

Bo mechanika jest identyczna:

Różnica jest tylko taka, że robisz to sam, a nie państwo — ale kosztowo i technicznie to jest dokładnie ten sam model.


📌 Jeśli chcesz, mogę przygotować dla Ciebie:

Powiedz tylko, czy wolisz automatyzację, czy minimalne opłaty.

----

Junior ISA to długoterminowa, całkowicie wolna od podatku „mini‑emerytura” dla dziecka — limit 9 000 Ł rocznie, pieniądze są zablokowane do 18. roku życia, a zyski i dywidendy są w 100% nieopodatkowane.
To dokładnie ten sam mechanizm, o którym pisałeś: regularne wpłaty + 18 lat compounding = ogromna przewaga matematyczna.


🧩 Co to jest Junior ISA (JISA)?

Junior ISA to długoterminowe, wolne od podatku konto inwestycyjne lub oszczędnościowe dla dziecka.
Najważniejsze fakty:


📈 Dlaczego JISA jest tak potężna?

Bo 18 lat to wystarczająco długo, by inwestowanie prawie zawsze wygrało z oszczędzaniem.
Eksperci (np. MoneySavingExpert) podkreślają, że przy takim horyzoncie inwestycyjna JISA zwykle znacząco przewyższa Cash JISA.

Przykład:
Jeśli wpłacasz 100 Ł miesięcznie przez 18 lat przy 7% zwrotu:

A jeśli dziecko potem kontynuuje inwestowanie do 47. roku życia (tak jak w Twoim przykładzie), to:


🏦 Jakie firmy oferują najlepsze Junior Stocks & Shares ISA?

Poniżej masz praktyczną listę — tylko te, które są tanie, stabilne i sensowne.


1. InvestEngine — najtańsza inwestycyjna JISA

Dla kogo: maksymalizacja wyniku matematycznego.


2. Moneyfarm — w pełni zarządzana JISA

Dla kogo: rodzice chcący „ustawić i zapomnieć”.


3. Nutmeg — duży, stabilny robo‑advisor

Dla kogo: stabilność + automatyzacja.


4. AJ Bell — klasyczna platforma z szeroką ofertą ETF

Dla kogo: pełna kontrola nad inwestycjami.


📌 Co wybrać?

Jeśli chcesz najniższe kosztyInvestEngine JISA
Jeśli chcesz pełną automatyzacjęMoneyfarm JISA
Jeśli chcesz stabilność dużej instytucjiNutmeg JISA


Jeśli chcesz, mogę przygotować:

Chcesz wersję najtańszą, najbezpieczniejszą, czy najbardziej automatyczną?

----

Tak — istnieją firmy, które mogą inwestować Twoje pieniądze za niewielką opłatą. Najtańsze i najprostsze rozwiązania to tzw. platformy inwestycyjne z niskimi opłatami, szczególnie Junior ISA (JISA) w UK.

Poniżej masz konkretne, sprawdzone opcje wraz z danymi z wyszukiwania.


⭐ Najtańsze firmy, które mogą inwestować za Ciebie (UK)

1. Freetrade – Ł0 opłat za konto i Ł0 prowizji


2. IG – również Ł0 opłat za konto i Ł0 prowizji


3. AJ Bell – bardzo niskie opłaty (0.25% rocznie)


📊 Porównanie (najważniejsze różnice)

Platforma Opłata roczna Prowizje Minimalna wpłata Najlepsze dla
Freetrade Ł0 Ł0 brak prostota, brak opłat
IG Ł0 Ł0 brak duży wybór ETF-ów i akcji
AJ Bell 0.25% Ł1.50–Ł5 Ł25/mies. szeroki wybór funduszy, stabilność

🧠 Dlaczego to są dobre opcje?


📌 Jeśli chcesz inwestować „za dziecko”, to właśnie JISA jest najlepszym narzędziem

Wszystkie trzy firmy oferują Junior ISA, czyli konto, które:


Chcesz, żebym pomógł Ci wybrać najlepszą opcję?

Mogę przygotować:

Powiedz tylko: co jest dla Ciebie najważniejsze — najniższe opłaty, prostota, czy szeroki wybór inwestycji?

----

Tak — osoba, która odziedziczyła 250 000 Ł, może otrzymywać dokładnie taką samą „drugą emeryturę”, jak ktoś, kto wypracował 250 000 Ł przez Junior ISA. Klucz nie leży w źródle pieniędzy, tylko w tym, jak ten kapitał jest później inwestowany.

Poniżej masz to w wersji mechanicznej, praktycznej i opartej na danych z wyszukiwania.


1. Czy odziedziczone 250 000 Ł może dawać pasywny dochód?

Tak.
Każdy kapitał rzędu 250 000 Ł — niezależnie od tego, czy pochodzi z Junior ISA, czy z dziedziczenia — może generować około 4% rocznie w formie bezpiecznego, długoterminowego wypłacania (tzw. safe withdrawal rate).

To daje:
~10 000 Ł rocznie pasywnego dochodu.
To dokładnie ta sama liczba, którą podałeś w przykładzie Junior ISA.

Źródła potwierdzają, że inwestowanie takiej kwoty w zdywersyfikowany portfel jest standardową metodą budowania pasywnego dochodu.


2. Co musi zrobić osoba, która odziedziczyła 250 000 Ł?

Na podstawie źródeł dotyczących inwestowania dużych kwot i planowania dziedziczenia, kolejność działań wygląda tak:


Krok 1: Spłacić drogie długi (jeśli istnieją)

To jest pierwsza rekomendacja w planowaniu dziedziczenia — długi o wysokim oprocentowaniu niszczą zwrot z inwestycji.


Krok 2: Zabezpieczyć poduszkę finansową

Źródła sugerują, że przed inwestowaniem dużej kwoty warto mieć rezerwę na nieprzewidziane wydatki.


Krok 3: Zainwestować kapitał w zdywersyfikowany portfel

Najważniejszy element.
Źródła podkreślają, że 250 000 Ł nie powinno leżeć w gotówce, bo inflacja zjada wartość.

Możliwe opcje:

a) ETF-y i fundusze indeksowe (najprostsze i najtańsze)

b) Fundusze zarządzane (dla osób, które nie chcą nic robić)

Źródła wskazują, że gotowe portfele są popularne dla osób z dużymi kwotami, które chcą prostoty.

c) Nieruchomości (opcjonalnie)

Źródła wymieniają nieruchomości jako alternatywę dla pasywnego dochodu, ale wymagają więcej pracy.


Krok 4: Przenieść środki do ISA (20 000 Ł rocznie)

Źródła sugerują, że osoby z dużymi kwotami powinny stopniowo przenosić środki do ISA, aby zmniejszyć podatki.

To jest kluczowe:
250 000 Ł odziedziczone ≠ automatycznie wolne od podatku.
Ale możesz co roku przenosić 20 000 Ł do Stocks & Shares ISA, aż cały kapitał będzie chroniony.


3. Jak z 250 000 Ł zrobić „drugą emeryturę”?

Mechanizm jest identyczny jak w Twoim przykładzie:

1. Zainwestować kapitał w globalny portfel (ETF-y lub gotowy portfel).

2. Ustawić wypłatę 4% rocznie (~10 000 Ł).

3. Co roku przenosić 20 000 Ł do ISA, aby zmniejszyć podatki.

4. Nie ruszać kapitału poza wypłatami.

Źródła potwierdzają, że 250 000 Ł może być podstawą do budowania pasywnego dochodu, jeśli jest dobrze zainwestowane.


4. Czy to jest tak samo dobre jak Junior ISA?

Tak — jeśli kapitał końcowy jest taki sam.
Różnica jest tylko w tym, że:

Efekt końcowy (dochód pasywny) może być identyczny.


Jeśli chcesz, mogę przygotować dla Ciebie:

Chcesz to w formie planu krok po kroku?

https://www.unbiased.co.uk/discover/personal-finance/savings-investing/how-to-invest-250k

https://blog.moneyfarm.com/en/saving-and-investments/how-to-invest-your-inheritance/

https://forums.moneysavingexpert.com/discussion/5975239/250-000-to-invest

https://www.moneymagpie.com/investment-articles/how-to-invest-250000

----

Tak — osoba, która odziedziczyła 250 000 Ł, może uzyskać dokładnie taki sam pasywny dochód jak ktoś, kto uzbierał tę kwotę przez Junior ISA. Źródło pieniędzy nie ma znaczenia — liczy się sposób inwestowania.

Poniżej masz:

  1. proste wyjaśnienie, czym są ETF‑y,
  2. plan inwestowania odziedziczonych 250 000 Ł oparty na rzetelnych źródłach.

🧩 Co to są ETF‑y? (wyjaśnienie na podstawie źródeł)

ETF (Exchange‑Traded Fund) to fundusz inwestycyjny, który:

To dlatego ETF‑y są podstawą nowoczesnego, taniego inwestowania.


🧭 Plan inwestowania odziedziczonych 250 000 Ł

(oparty na wiarygodnych źródłach dotyczących zarządzania spadkiem i inwestowania dużych kwot)

Źródła podkreślają, że przy dużej kwocie należy działać w określonej kolejności, aby pieniądze pracowały bezpiecznie i długo.


Krok 1: Nie rób nic przez kilka tygodni

Eksperci zalecają, aby po otrzymaniu spadku nie podejmować dużych decyzji od razu, bo emocje zaburzają ocenę sytuacji .


Krok 2: Spłać drogie długi (jeśli istnieją)

To pierwszy krok rekomendowany w planowaniu spadku — długi o wysokim oprocentowaniu niszczą zwrot z inwestycji .


Krok 3: Zabezpiecz poduszkę finansową

Źródła sugerują, aby część środków trzymać w bezpiecznej, łatwo dostępnej gotówce na nieprzewidziane wydatki .


Krok 4: Zainwestuj resztę w zdywersyfikowany portfel ETF‑ów

To najważniejszy element.

Źródła podkreślają, że po spłacie długów najlepszym sposobem na długoterminowy wzrost jest inwestowanie w szeroki rynek, a nie trzymanie gotówki .

Przykładowy portfel (bardzo prosty i skuteczny):

To klasyczny, tani i stabilny portfel długoterminowy.


Krok 5: Ustaw wypłatę 4% rocznie (tzw. safe withdrawal rate)

To standardowa metoda generowania pasywnego dochodu z dużego portfela.
4% z 250 000 Ł = 10 000 Ł rocznie — dokładnie tyle, ile w Twoim przykładzie.


Krok 6: Co roku przenoś 20 000 Ł do Stocks & Shares ISA

Źródła wskazują, że osoby z dużymi kwotami powinny stopniowo przenosić środki do ISA, aby chronić je przed podatkami .

Po ok. 12 latach cały kapitał może być w ISA → zero podatku od zysków i dywidend.


📌 Podsumowanie

Tak — odziedziczone 250 000 Ł może dawać taką samą „drugą emeryturę” jak Junior ISA.
Warunek: kapitał musi być zainwestowany, a nie trzymany w gotówce.

Najprostszy plan:

  1. spłacić długi
  2. zabezpieczyć poduszkę
  3. zainwestować w globalne ETF‑y
  4. wypłacać 4% rocznie
  5. przenosić środki do ISA

Jeśli chcesz, przygotuję Ci konkretny portfel ETF‑ów i dokładny plan wypłat dopasowany do Twojej sytuacji.

https://www.vanguardinvestor.co.uk/articles/latest-thoughts/how-it-works/etfs-explained-what-are-they-and-how-do-they-work

https://www.barclays.co.uk/smart-investor/investments-explained/funds-etfs-and-investment-trusts/what-is-an-etf/

https://www.justetf.com/uk/academy/what-is-an-etf.html

https://pocketwise.co.uk/savings-investing/what-to-do-with-inheritance-uk/

https://blog.moneyfarm.com/en/saving-and-investments/how-to-invest-your-inheritance/

https://forums.moneysavingexpert.com/discussion/5975239/250-000-to-invest

----

Jezus powiedział do tłumów: „Nikt nie może przyjść do Mnie, jeśli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,44).

W dzisiejszej Ewangelii Jezus kontynuuje rozmowę z tłumem, który Go szukał po dokonaniu cudu rozmnożenia chleba i ryb. W miarę trwania rozmowy Jezus pogłębia swoją jasność co do swojej relacji z Ojcem, swojej boskiej tożsamości, działania Ojca w naszym życiu i daru z Siebie jako Chleba Życia.

Powyższy fragment ukazuje istotną zasadę duchową, którą musimy zrozumieć, pracując nad umacnianiem naszej relacji z Bogiem: wiara jest odpowiedzią na wezwanie Ojca, a nie czymś, co inicjujemy sami. Zasada ta jest kluczowa, ponieważ wiara nie jest przede wszystkim postanowieniem, które podejmujemy, aby zbliżyć się do Boga; raczej zaczyna się jako postanowienie Ojca w Niebie, który przyciąga nas do Siebie, przyciągając nas do Swojego Syna, Jezusa, zwłaszcza w Eucharystii.

W praktyce ta zasada powinna kierować naszym życiem modlitewnym. Choć warto świadomie podejmować codzienne modlitwy, rozważać Pismo Święte, odmawiać modlitwy i jak najczęściej uczestniczyć we Mszy Świętej, zawsze powinniśmy postrzegać te wysiłki jako odpowiedź na Boże zaproszenie, a nie jako nasz własny, dobry pomysł. To subtelna, choć ważna różnica.

Aby to zilustrować, rozważmy ewangeliczną historię kontrastu modlitwy faryzeusza i celnika z Ewangelii Łukasza 18,9–14. W tej przypowieści faryzeusz modlił się wiele razy każdego dnia i regularnie pościł, ale jego modlitwy pozostały bez odpowiedzi, a post bezowocny. Dlaczego? Ponieważ jego działania nie zostały zainicjowane przez Boga, lecz były jego własnymi działaniami. Natomiast celnik, świadomy swojego grzechu i potrzeby Bożego miłosierdzia, ukorzył się i modlił: „Boże, bądź miłościw mnie, grzesznikowi”. Ta modlitwa była piękna i owocna, ponieważ była odpowiedzią na Boże wezwanie, które objawiło mu jego grzech i wezwało go do nawrócenia, co uczynił.

Dzisiejsza Ewangelia dociera do nas w kontekście nauczania Jezusa o Eucharystii. Dlatego musimy szczególnie odnieść Jego słowa otwierające do sposobu, w jaki uczestniczymy we Mszy Świętej. Nasz wybór uczestnictwa we Mszy Świętej nie jest czymś, co czynimy z łaski Bożej. Przeciwnie, nasz udział we Mszy Świętej powinien być odpowiedzią daną Ojcu, który ofiarowuje nam Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa, swojego Syna, jako duchowy pokarm, którego potrzebujemy, aby osiągnąć życie wieczne. Udział we Mszy Świętej jest darem od Boga dla nas, a naszą odpowiedzią musi być autentyczna modlitwa.

Nasz udział we Mszy Świętej staje się autentyczny, gdy uświadamiamy sobie, że Ojciec zaprasza nas do przyjęcia Eucharystii jako „chleba żywego, który zstąpił z nieba” i „Ciała Jezusa za życie świata”. Msza Święta polega na przyjęciu Boga do naszego życia, nie dlatego, że sami decydujemy się Go tam umieścić, ale dlatego, że mówimy „tak” na Jego zaproszenie, by się do Niego zbliżyć. Słowo „Eucharystia” oznacza „dziękczynienie” i to musi być nasza modlitewna odpowiedź na tak wielki dar. Musimy pielęgnować w sobie postawę szczerej wdzięczności za zaproszenie Ojca do udziału w Ofierze Jego Syna, aby otrzymać niezasłużony dar życia wiecznego.

Zastanów się dziś nad swoim udziałem we Mszy Świętej. Jeśli kiedykolwiek poczujesz, że twoja obecność jest łaską dla Boga, zatrzymaj się i wsłuchaj w głos Ojca, który cię woła. Staraj się usłyszeć, jak zaprasza cię na tę najcenniejszą Ucztę. Uświadom sobie, że Ojciec przyciąga cię do Mszy Świętej, do swojego Syna, źródła życia wiecznego. Odpowiedz z pokorną wdzięcznością, wiedząc, że nie ma większego daru, jaki możesz otrzymać.

Ojcze Niebieski, Ty nieustannie do mnie przemawiasz, wzywasz mnie i przyciągasz mnie do swojego Syna. Proszę, otwórz moje uszy, abym usłyszał Twój łagodny głos, ofiarowując mi Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Twojego Syna w Najświętszej Eucharystii. Niech mój udział w tym niezgłębionym Darze będzie szczerą wdzięcznością za wieczne dary, do których przyjęcia mnie zapraszasz. Jezu, ufam Tobie.