2018 Patch Sprint Start Times
Runners / Trekkers (49)
Wave #1 - 8:00
Runners (40)
Wave #2 - 9:00
Trekkers / Self-Starters* (17)
44 Tate Aronstein 81 Ryan Atkins There will be an organized group start at 7:30am, though trekkers are encouraged to start on their own, when they want*
105 Talia August 4 Brian Beyerbach
41 Kayla Beltran 95 Bryce Beyerbach
51 Josh Bornt 75 Michael Brakey 62 Jon Bush
100 Tom Brownell 76 Jolie Brakey 87 Padma Campbell
28 Mindy Burkhardt 77 Chris Brakey 79 Charlie Cary
86 David Campbell 97 Michael Burgess 91 Karen Foster
36 Chad Canning 7 Adam Chrzan 57 David Joelson
69 Jaida Coleman 64 Mark Corell 61 Peter Joelson
90 Abbi Crahan 2 Liam Davis 55 Tom Lynch
108 Alli Crahan 109 Mike Davis 59 Bob Mason
102 Shannon Drowne 1 Sean Davis 53 Sierra Moscato
22 Zach Floss 68 Brian DeGroat 83 Kathy Mullholland
47 Cara Gentry 78 Alexandra Disney 58 Tom Nold
21 Andrew Gonzalez 82 Mike Dorr 45 Tom Preston
29 Pam Gonzalez 6 Jeremy Drowne 98 Joanne Scott
46 Sean Green 103 Sara Dunham 25 Tim Singer
39 Katie Green 30 Jason Fiegl 85 Matt Wooten
43 Sarah Green 31 Jameson Fiegl 56 Nora Wootten
88 John Hancock 96 Alex Fragomeni 99 Natalie Wylie
50 Miriam Hancock 66 Luke Franklin    
89 Sophie Hill 13 Jacob Gittler   * Self starters are responsible for keeping their own start time & summit splits, if they choose. 
33 Elizabeth Lawliss 8 Edward Gravelle  
35 Stephanie Lylis 5 Gus Harquail  
111 Megan Marulli 11 Bill Hoffman
70 Peter Minde 12 Aaron Huneck 8:30 - HALF SPRINT (14)
37 Colden Mitchell 15 Tim Huneck 63 Charlotte Bush
48 Tom Moffett 23 Chris Lafty 72 Pam Cataldi
49 Luke Moffett 10 Jason Metakis 131 Mike Daley
38 Katie Moffett 74 Jon Mullholland 132 Sami Daley
93 Christopher Myers 18 Annie Preston 133 Phil Corell
14 Deborah Nordyke 65 Tom Reinckens 134 Mike Horwich
24 Derek Payne 16 Erik Schreiner 60 Stephanie Konowitz
42 Greg Pizzurro 73 Kurt Schuler 135 Hilary Moss
54 Olivia Politi 9 Kyle Smith 136 Liam Hoffman
26 John Rayburn 84 Jim Turosak 137 Max Hoffman
27 Jerry Ross 106 Laura Tuttle 138 Lisa Lang
104 Sydney Rubin 20 Rosanne Van Dorn 139 Sue Gadway
71 Jon Schreiner 3 Jan Wellford 140 Annemarie Papazoglou
34 Katrin Schreiner 17 Cody York 40 Laura Potel
101 McCormick Sinclair      
32 Norwood Styles    
181 Team Torminator (Relay)     10:00 - KinderSprint (14)
19 Mike Taptick     156 Ada Burgess
92 Piper Turosak     157 Eddie Chromczak
80 Dale Wells 158 Sophie Chromczak
110 Bridget Whyte 151 Ethan Daley
94 Lisa Winters 152 Cate Daley
52 Rob Wray 159 Olivia Drowne
    150 Josie Moffett
    155 Eleanor Russo
    153 Brooke Taptick
    154 Hailey Taptick
160 Owen Tarala
CHAMPIONSHIP REQUIREMENTS:

The OVERALL CHAMPION ("The Janny")
MENS CHAMPION
and WOMENS CHAMPION
will be recognized from the 9:00am start only.

HALF-SPRINT CHAMPION will be recognized from the 8:30 start only

CLYDESDALE, RELAY
and AGE DIVISION champions
may come from 8:00 or 9:00 starts.
147 Sam Wootten
149 Addie Young
148 Rowan Young