Patch Sprint 2009 Final Results
Overall Finish Time If columns do not align, hit the "refresh" button
Place Overall Race # Name Division Age Hometown Final Time Place- Division
1 1 Jason Fiegl Open Male 35 Essex, NY 2:13:19 1MO
2 5 John Richardson Open Male 30 Brooklyn, NY 2:21:10 2MO
3 66 Euan Reid Open Male 27 London, UK 2:26:57 3MO
4 2 Jim Kobak III Masters Male 40 Peru 2:27:34 1MM
5 3 Cole Starkey Open Male 24 Wyncote, PA 2:30:45 4MO
6 62 Fraser Reid Open Male 23 London, UK 2:32:27 5MO
7 49 Jason Metakis Open Male 32 New York, NY 2:37:23 6MO
8 59 Deborah Nordyke Open Female 46 Hadley, NY 2:37:32 1WO
9 51 Ron Proud Masters Male 45 Montreal, Canada 2:37:47 2MM
10 9 Tom Moffett Open Male 34 Peru, NY 2:40:48 7MO
11 6 Jerry Ross Masters Male 58 Peru, NY 2:48:40 3MM
12 68 John Regenton Clydesdale 39 Gettysburg, PA 2:51:26 2CLY
13 8 Tom Lynch Masters Male 47 N. Andover, MA 2:52:41 4MM
14 10 Mark Hummel Open Male 36 Elizabethtown, NY 2:53:04 8MO
15 4 Dan Herbert Open Male 35 Arlington, MA 3:00:00 9MO
16 92 John Kirkwood Open Male 26 Brooklyn, NY 3:01:02 10MO
17t 13 Matt Elliott Clydesdale 31 Brighton, MA 3:11:44 3CLY
50 Marc Metakis Open Male 32 New York, NY 3:11:44 11MO
19 14 Ken Ryba Clydesdale 52 Queensbury, NY 3:13:22 1CLY
20 75 Brian DeGroat Open Male 26 Willsboro, NY 3:18:52 12MO
21 52 Joe Mattimore Open Male 37 Buffalo, NY 3:19:38 13MO
22 18 Stephanie Lylis Open Female 36 Burlington, VT 3:20:43 2WO
23 41 Joseph Zimmerman Open Male 9 Fairport, NY 3:24:30 -
24 74 Marcie Kobak Open Female 29 New York, NY 3:27:11 3WO
25 19 Jessica Anderson Open Female 30 Burlington, VT 3:27:31 4WO
26 16 Stephanie Konowitz Open Female 38 Shelburne, VT 3:31:06 5WO
27 17 Ken Herz Clydesdale 49 Chazy, NY 3:36:09 4CLY
28t 32 Fiona Dubuss Open Female 25 Rochester, NY 3:36:20 6WO
31 Don Stauffer Masters Male 40 Rochester, NY 3:36:20 5MM
30 76 Erin Clark Open Female 28 New York, NY 3:37:46 7WO
31 7 Jacob Gittler Open Male 17 Port Jefferson, NY 3:39:15 14MO
32 42 Alec Gonzalez Open Male 11 Melville, NY 3:39:35 15MO
33 33 Pam Gonzalez Masters Female 44 Melville, NY 3:44:08 1WM
34 87 Dylan Semler Open Male 25 Chicago, IL 3:45:35 16MO
35t 12 Tim Singer Masters Male 50 Shelburne, VT 3:50:53 6MM
53 Augusta Wilson Masters Female 42 Shelburne, VT 3:50:53 2WM
37 26 Andrew Gonzalez Open Male 13 Melville, NY 3:51:10 17MO
38 82 Kevin Crowley Trekker 36 Buffalo, NY 3:54:00 -
39 47 Erik Zimmerman Masters Male 41 Fairport, NY 3:58:42 7MM
40 93 Kim Calhoun Open Female   Willsboro, NY 4:01:38 8WO
41 27 David Anderson Open Male 28 Burlington, VT 4:02:34 18MO
42 89 Ginny Tice Open Female 21 Willsboro, NY 4:06:28 9WO
43 30 Peter Joelson Trekker 17 Stamford, CT 4:11:23 -
44 22 Chris Bell Trekker 51 Bristol, UK 4:23:06 -
45 35 Rachel Newman Open Female 28 Burlington, VT 4:26:03 10WO
46 58 Andrew Lounsbury Trekker 13 Essex Jct., VT 4:26:40 -
47 25 Josh Bornt Clydesdale 29 Middleburgh, NY 4:27:06 5CLY
48t 77 Andrea Dinan Open Female 37 New Hope, PA 4:29:43 11WO
28 Dave Mason Masters Male   Stockton, NJ 4:29:43 8MM
50t 20 John Rayburn Masters Male 44 Hurley, NY 4:32:54 9MM
21 Kathleen Wiley Trekker 39 Keene Valley NY 4:32:54 -
52 63 Rebecca Blum Open Female 26 New York, NY 4:36:37 12WO
53 71 Dan Delaney Open Male 23 Rensselaer, NY 4:39:50 19MO
54 56 Karen Lounsbury Trekker 43 Essex Jct., VT 4:42:08 -
55 65 Diana Timko Trekker 18 Stamford, CT 4:57:47 13WO
56t 78 Joey Elton Trekker 34 Prague, Czech. 5:17:31 -
86 Mike Konowitz Trekker 34 Chicago, IL 5:17:31 -
58 34 Brian Adamczyk Open Male 37 Buffalo, NY 5:22:02 20MO
59 83 Caroline Vu Trekker 32 Buffalo, NY 5:27:57 -
60t 40 Bob Mason Trekker 57 Shelburne, VT 5:28:16 -
39 Tom Nold Trekker 54 Shelburne, VT 5:28:16 -
62t 29 Brad Spaulding Trekker 47 Stamford, CT 5:47:20 -
64 Arianne Spaulding Trekker 13 Stamford, CT 5:47:20 -
64t 67 Sue Agostino Trekker 33 Richmond Hill, NY 6:06:42 -
36 Pam Cataldi-Gittler Trekker 45 Port Jefferson, NY 6:06:42 -
70 Sheila McIntyre Trekker 46 Burlington, VT 6:06:42 -
69 Mary O'Leary Trekker 44 Waterbury, VT 6:06:42 -
68t 43 Chad Canning Trekker 9 Saranac, NY 6:15:37 -
94 Drew Canning Trekker 37 Saranac, NY 6:15:37 -
201 Nora Canning Trekker 7 Saranac, NY 6:15:37 -
44 Colden Mitchell Trekker 9 Morrisonville, NY 6:15:37 -
72 79 Catherine Mitchell Trekker 45 Morrisonville, NY 6:21:10 -
73 60 Carrie Howard-Canning Trekker 37 Saranac, NY 6:22:25 -
74t 80 Sheri Hartell Trekker 42 Colden, NY 7:16:16 -
11 Matt Moscato Trekker 34 Alden, NY 7:16:16 -
45 Sierra Moscato Trekker 8 Amherst, NY 7:16:16 -
48 Michael Moscato Trekker 41 Alden, NY 7:16:16 -
81 Tessa Smith Trekker 11 Colden, NY 7:16:16 -
  73 Liudmila Borisovna Trekker 27 Maykop, Russia DNF DNF
  91 Rebecca Fisher Trekker 25 Manhatten, NY DNF DNF
  37 Dave Gehrs Trekker 43 Burnt Hills, NY DNF DNF
  61 Lauren Glickman Open Female 26 Washington, DC DNF DNF
  38 David Joelson Trekker 54 Stamford, CT DNF DNF
  88 Michelle Rowley Trekker   Brooklyn, NY DNF DNF
  54 Kelly Zimmerman Trekker 39 Fairport, NY DNF DNF
  95 Christine Bourjade Trekker 56 New Russia, NY DQ DQ
  55 Phil Corell Trekker 63 Cadyville, NY DQ DQ
  57 Eric Bauer Trekker 32 Framingham, MA DNS DNS
  90 Jay Bauer Trekker 36 New York, NY DNS DNS
  23 Brandi Bornt Trekker 39 Ballston Lake DNS DNS
  72 Katie Calhoun Trekker 37 Burnt Hills, NY DNS DNS
  85 Alex Comeau Open Male 20 Essex, NY DNS DNS
  84 Leah Greenman Trekker 39 Rochester, NY DNS DNS
  24 Marianne Perreault Masters Female 45 Chazy, NY DNS DNS
  15 Susan Trzaskos Open Female 41 Willsboro, NY DNS DNS
2009 PATCH SPRINT "KINDER SPRINT"
Place Overall Bib # Name Division Age Hometown Final Time Place- Division
1 206 Jackson Konowitz Kindersprint 7 Shelburne, VT 0:32:23 1
2t 204 Jon Schreiner Kindersprint 8 Hadley, NY 0:32:25 2t
205 Eric Schreiner Kindersprint 10 Hadley, NY 0:32:25
4 214 Kevin Quinn Kindersprint 7 Lake Placid, NY 0:42:12 4
5 215 Patrick Quinn Kindersprint 10 Lake Placid, NY 0:47:17 5
6 207 Katrin Schreiner Kindersprint 5 Hadley, NY 0:56:00 6
7 202 Catherine Zimmerman Kindersprint 7 Fairport, NY 0:58:30 7
8 209 Evan Anderson Kindersprint 4 Bethlehem, NH 1:07:00 8
9 210 Sam Anderson Kindersprint 6 Bethlehem, NH 1:32:50 9
10 203 Luke Moffett Kindersprint 4 Peru, NY 1:33:40 10
11t 212 Rowan Proud Kindersprint 2 Montreal, Canada 1:43:46 11t
213 Teaghan Proud Kindersprint 4 Montreal, Canada 1:43:46
13 208 Ethan Daley Kindersprint 1 Cambridge, MA   DQ
14
setstats1
211
Wyatt Trzaskos Kindersprint 3 Willsboro, NY   DNS
SEE RESULTS BY DIVISION