Patch Sprint 2008 Final Results               Overall Finish Time If columns do not align, hit the "refresh" button
Place Overall Race # Name Division Age Hometown Final Time Place- Division
1 4 Jason Fiegl Men's Open 34 Essex, NY 2:13:41 1MO
2 1 Jim Kobak III Men's Open 39 Peru 2:16:03 2MO
3 69 Alec Bohn Men's Open 15 Setauket, NY 2:20:54 3MO
4 58 Mark Corell Men's Open 30 Calgary, Canada 2:26:15 4MO
5 5 Cole Starkey Men's Open 23 Allentown, PA 2:28:15 5MO
6 2 Ben Stanley Clydesdale 26 Tempe, AZ 2:32:31 1CL
7 70 Scott Kelley Men's Open 23 Tempe, AZ 2:33:40 6MO
8 3 Dan Herbert Men's Open 34 Arlington, MA 2:40:09 7MO
9 99 John Richardson Men's Open 29 Brooklyn, NY 2:44:25 8MO
10 60 Peter Stein Men's Open 27 New York, NY 2:46:51 9MO
11 7 Jerry Ross Men's Masters 57 Peru, NY 2:47:36 1MM
12t 79 Antoine Leveque Men's Open 30 Brooklyn, NY 2:47:45 10MO
85 Zack McCormick Men's Open 23 Philadelphia, PA 2:47:45 10MO
14 86 Peter Derman Men's Open 23 Philadelphia, PA 2:49:24 12MO
15 9 Jacob Gittler Men's Open 16 Port Jefferson, NY 2:49:43 13MO
16 43 Tom Lynch Men's Masters 46 N. Andover, MA 2:50:13 2MM
17 98 John Kirkwood Men's Open 25 Brooklyn, NY 2:52:39 14MO
18 13 Tom Moffett Men's Open 33 Peru, NY 2:56:42 15MO
19 84 Steve Bagley Men's Open 23 Philadelphia, PA 2:59:45 16MO
20 8 Mark Hummel Men's Open 35 Elizabethtown, NY 3:01:22 17MO
21 44 Matt Moscato Men's Open 33 Alden, NY 3:03:36 18MO
22 6 Sheila Mulherin  Women's Open 24 Norton, MA 3:03:59 1WO
23 10 Matt Bradley Men's Open   Burlington, VT 3:04:10 19MO
24 11 Tim Singer Men's Masters 49 Shelburne, VT 3:06:07 3MM
25 93 Ryan Armbrust Men's Open 26 Brooklyn, NY 3:06:57 20MO
26t 15 Roberto Mercado Clydesdale 37 New York, NY 3:07:11 3CL
16 Cynthia Mercado Women's Open 34 New York, NY 3:07:11 2WO
28 12 Matt Elliott Clydesdale 30 Brighton, MA 3:08:08 4CL
29 52 Ken Ryba Clydesdale 51 Queensbury, NY 3:16:00 2CL
30 83 Susan Trzaskos Women's Masters 40 Willsboro, NY 3:17:53 1WM
31 48 Michael Daley Men's Open 32 Cambridge, MA 3:22:31 21MO
32 18 Erik Anderson Men's Masters 41 Littleton, NH 3:27:50 4MM
33 31 Stephanie Konowitz Women's Open 37 Shelburne, VT 3:29:36 3WO
34 19 Ken Herz Men's Masters 48 Chazy, NY 3:34:19 5MM
35 100 Alex Mailman Men's Open 38 Brooklyn, NY 3:37:51 22MO
36 72 Diana Falkenbach Women's Open 36 New York, NY 3:39:18 4WO
37 55 Jen Mattimore Women's Open 32 Buffalo, NY 3:41:43 5WO
38 47 Michael Taptick Men's Open 26 Rutland, VT 3:47:22 23MO
39t 21 Jessica Anderson Women's Open 29 Burlington, VT 3:48:30 6WO
20 Stephanie Lylis Women's Open 35 Burlington, VT 3:48:30 6WO
41t 49 Elizabeth Disney Women's Open 23 Philadelphia, PA 3:51:03 8WO
53 Cecilia Disney Women's Open 20 Peru, NY 3:51:03 8WO
43 14 Chris Durlacher Men's Open 26 Somerville, MA 3:56:04 24MO
44 88 Dale Wells Men's Masters 46 Willsboro, NY 3:56:23 6MM
45t 62 Kathleen Wiley Women's Open 38 Clayton, NY 4:13:52 10WO
27 John Rayburn Men's Masters 43 Willsboro, NY 4:13:52 7MM
47t 50 Brian Wells Men's Open 34 Jackson Heights, NY 4:13:57 25MO
57 Leah Grossman Women's Open 34 Jackson Heights, NY 4:13:57 11WO
49t 51 Chris Bell Trekker 50 Bristol, UK 4:16:30 -
30 Brandi Bornt Trekker 30 Ballston Lake 4:16:30 -
73 Marianne Perreault Women's Masters 44 Chazy, NY 4:16:30 2WM
52 30 Josh Bornt Clydesdale 28 Middleburgh, NY 4:17:15 5CL
53 80 Andrew Gonzalez Trekker 12 Melville, NY 4:20:03 -
54 37 David Anderson Men's Open 27 Burlington, VT 4:21:56 26MO
55 28 Dave Mason Men's Masters 43 Stockton, NJ 4:25:55 8MM
56 33 Brad Spaulding Trekker 46 Stamford, CT 4:38:22 -
57 25 Peter Joelson Trekker 16 Stamford, CT 4:40:41 -
58 63 Jillian DeBusk Trekker 26 Columbus, OH 4:44:38 -
59 59 Mimi Petrovich Trekker 25 White Plains, NY 4:44:44 -
60 24 Dana Beck Trekker 25 Homeless 4:44:49 -
61t 23 Fiona Dubuss Trekker 24 Willsboro, NY 4:48:20 -
54 Don Stauffer Trekker 39 Rochester, NY 4:48:20 -
63t 68 Sandy Rolfe Trekker 39 Maynard, MA 4:53:55 -
71 Phil Rolfe Trekker 29 Maynard, MA 4:53:55 -
65 81 Pam Gonzalez Trekker 43 Melville, NY 4:58:20 -
66t 29 Nora Elton Trekker 27 Somerville, MA 5:08:01 -
78 Annie Horwich Trekker 27 Brooklyn, NY 5:08:01 -
68t 42 Brian Adamczyk Men's Open 36 Buffalo, NY 5:15:50 27MO
38 Rachel Newman Trekker 27 Burlington, VT 5:15:50 -
70 36 Jay Bauer Trekker 35 New York, NY 5:21:17 -
71t 91 Anne Phan Trekker 32 New York, NY 5:21:26 -
92 Mark Skeeter Trekker 32 New York, NY 5:21:26 -
73 96 Tracy Orkin Trekker 52 Peru, NY 5:22:20 -
74t 95 Joanne Kennedy Trekker 52 Plattsburgh, NY 5:25:05 -
97 Jean Ryan Trekker 62 Peru, NY 5:25:05 -
76 35 Pam Cataldi-Gittler Trekker 44 Port Jefferson, NY 5:44:47 -
77t 76 Michael Dorr Trekker 29 Melrose, MA 5:46:44 -
75 Erin Sayward Dorr Trekker 28 Melrose, MA 5:46:44 -
79 0 Dave Gehrs Trekker 42 Burnt Hills, NY 5:51:04 -
80t 34 David Joelson Trekker 53 Stamford, CT 5:56:51 -
77 Tom Nold Trekker 53 Shelburne, VT 5:56:51 -
82t 74 Bob Mason Trekker 56 Shelburne, VT 5:57:32 -
94 Jonathan Bush Trekker 54 Washington, DC 5:57:32 -
84t 39 Daniel DeSloover Men's Open 28 New York, NY 7:55:00 28MO
26 Jonathan Alvarez Trekker 28 Brooklyn, NY 7:55:00 -
41 Nancy Mercado Trekker 32 Brooklyn, NY 7:55:00 -
40 Sarah Shaddy-Farnsworth Women's Open 27 New York, NY 7:55:00 12WO
  82 Jaclyn Adamson Trekker 29 New Rochelle, NY DNF  
  67 Erin Canning Trekker 29 Plattsburgh, NY DNF  
  65 Lauren Jacoby Trekker 29 Brighton, MA DNF  
  89 Michael Moscato Trekker 40 Buffalo, NY DNF  
  87 Meghan Taptick Trekker 29 Rutland, VT DNF  
  64 Tricia Woodward Trekker 29 Brookline, MA DNF  
  17 Jack Kinney Men's Open 17 Hartsdale, NY DNS  
  61 Kate Durlacher Women's Open 23 Cambridge, MA DNS  
  56 Erik Zimmerman Trekker 40 Fairport, NY DQ  
                 
2008 PATCH SPRINT "KINDER SPRINT"
Place Overall Bib # Name Division Age Hometown Final Time Place- Division
1 1a Joseph  Zimmerman Kindersprint 8 Fairport, NY 0:25:30 1
2 1i Alec Gonzalez Kindersprint 10 Melville, NY 0:28:05 2
3 1c Nora Canning Kindersprint 6 Saranac, NY 0:43:44 3
4t 1b Chad Canning Kindersprint 8 Saranac, NY 0:44:00 4t
1n Colden Mitchell Kindersprint 8 Morrisonville, NY 0:44:00
6 1f Sierra Moscato Kindersprint 7 Alden, NY 0:51:20 6
7 1d Katherine  Zimmerman Kindersprint 6 Fairport, NY 1:03:19 7
8t 1l Keely Sample Kindersprint   Chazy, NY 1:09:00 8t
1h Elizabeth Swan Kindersprint 9 Chazy, NY 1:09:00
10 1k Skylar Hedlund Kindersprint 4 Northport, NY 1:29:23 10
11 1j Luke Moffett Kindersprint 3 Peru, NY 1:56:42 11
  1g Jameson Fiegl Kindersprint 5 Essex, NY DNS  
  1e Jenna  Zimmerman Kindersprint 10 Fairport, NY DNS  
SEE RESULTS BY DIVISION