Patch Sprint 2006 Final Results               Overall Finish Time If columns do not align, hit the "refresh" button
Place Overall Bib # Name Division Age Hometown Final Time Place- Division
1 1 Jay Fiegl Open Male 32 Keeseville, NY 2:19:31 1/OM
2 76 Deborah Nordyke Open Female 44 Hadley, NY 2:19:37 1/OF
3 5 Jason Metakis Open Male 29 New York, NY 2:21:55 2/OM
4 3 Ben Stanley Open Male 24 Tempe, AZ 2:24:08 3/OM
5 32 Jim Kobak, III Open Male 37 Peru 2:31:12 4/OM
6 4 Marc Metakis Open Male 29 New York, NY 2:34:36 5/OM
7 75 Curtis Schreiner Open Male 39 Hadley, NY 2:34:56 6/OM
8 2 Michael Daley Open Male 30 Cambridge, MA 2:49:25 7/OM
9 10 David Durant Open Male 25 Willsboro, NY 2:49:55 8/OM
10 14 Tom Lynch Masters Male 44 N. Andover, MA 2:53:06 1/MM
11 74 Thomas Moffett Open Male 31 Peru, NY 2:54:42 9/OM
12 9 Tim Singer Masters Male 47 Shelburne, VT 2:57:37 2/MM
13 7 Elizabeth Disney Open Female 18 Johnstown, NY 2:59:46 2/OF
67 Lily Ladd Open Female 24 Cambridge, MA 2:59:46 2/OF
15 20 Mike Ryba Open Male 17 Queensbury, NY 3:03:04 10/OM
16 21 Shunsaku Sato Masters Male 41 New York, NY 3:12:27 3/MM
17 6 Alexandra Disney Open Female 18 Johnstown, NY 3:16:09 4/OF
18 8 Chris Durlacher Open Male 24 Somerville, MA 3:24:18 11/OM
95 Hal Kronsberg Open Male 25 Somerville, MA 3:24:18 11/OM
20 69 Eileen Leone Masters Female 40 Vienna, VA 3:25:44 1/MF
21 17 Mattie Leto Open Male 33 New York, NY 3:26:12 13/OM
22 23 Mike Taptick Trekker 24 Rutland, VT 3:27:15 -
23 57 Jacob Gittler Open Male 14 Port Jefferson, NY 3:49:41 14/OM
24 45 Stephanie Lylis Open Female 33 Burlington, VT 3:51:11 5/OF
83 Jessica Anderson Open Female 27 Burlington, VT 3:51:11 5/OF
26 90 Roberto Mercado Clydesdale 35 New York, NY 3:51:19 2/CL
91 Cynthia Mercado Open Female 32 New York, NY 3:51:19 7/OF
28 31 Greg Henderson Open Male 33 Williamsburg, VA 3:57:37 15/OM
56 Brian Wells Clydesdale 32 Woodside, NY 3:57:37 4/CL
30 22 Chris Bell Trekker 48 Bristol, UK 3:59:57 -
31 19 Kenneth Herz Clydesdale 46 Chazy, NY 4:04:59 3/CL
32 36 Andrew Spaulding Trekker 14 Stamford, CT 4:10:43 -
33 16 Ken Ryba Clydesdale 49 Queensbury, NY 4:14:26 1/CL
34 28 Fiona Dubuss Trekker 22 Willsboro, NY 4:16:30 -
13 Cecilia Disney Open Female 21 Johnstown, NY 4:16:30 -
62 Dana Beck Trekker 23 Willsboro, NY 4:16:30 -
37 33 Peter Joelson Trekker 14 Stamford, CT 4:18:42 -
38 27 Dave Mason Masters Male 41 Stockton, NJ 4:27:22 4/MM
89 Ilva Neumann Trekker 30 Morris Twp., NJ 4:27:22 -
40 49 Don Stauffer Trekker 37 Penfield, NY 4:29:31 -
41 59 Joe Mattimore Trekker 34 Buffalo, NY 4:33:49 -
60 Jen Mattimore Trekker 30 Buffalo, NY 4:33:49 -
43 18 Erik Zimmerman Trekker 38 Fairport, NY 4:34:19 -
44 78 Tom Sullivan Trekker 44 Amherst, NY 4:34:53 -
45 37 David Joelson Masters Male 51 Stamford, CT 4:48:03 5/MM
65 Brad Spaulding Trekker 44 Stamford, CT 4:48:03 -
47 24 John Rayburn Masters Male 41 Willsboro, NY 4:51:27 6/MM
48 12 Matt Moscato Trekker 31 Alden, NY 5:10:03 -
49 47 Robert Browning Clydesdale 50 Dallas, TX 5:16:13 5/CL
51 Jody Edwards Trekker 48 Essex Jct., VT 5:16:13 -
53 Karen Lounsbury Trekker 40 Essex Jct., VT 5:16:13 -
52 52 Chris Konowitz Trekker 36 Shelburne, VT 5:36:28 -
61 Stephanie Konowitz Trekker 35 Shelburne, VT 5:36:28 -
54 34 Bonnie Coberly Trekker 26 Annapolis, MD 5:37:08 -
35 Travis Greenlee Trekker 26 Annapolis, MD 5:37:08 -
56 55 Peter Henderson Trekker 63 Indianapolis, IN 5:39:55 -
57 87 Brandi Bornt Trekker 28 Troy, NY 5:51:34 -
58 29 Augusta Wilson Trekker 39 Shelburne, VT 5:51:58 -
48 Carrie Howard-Canning Open Female 35 Saranac, NY 5:51:58 8/OF
60 58 Pam Cataldi-Gittler Trekker 42 Port Jefferson, NY 5:53:08 -
88 Kathleen O'Brien Trekker 32 Sebago, ME 5:53:08 -
62 15 Byron Haynes Trekker 49 Norwich, VT 6:41:50 -
77 Leah Grossman Trekker 32 Woodside, NY 6:41:50 -
84 Debby Haynes Trekker 49 Norwich, VT 6:41:50 -
96 Carol Kobak Trekker 61 Jersey City, NJ 6:41:50 -
93 Jim Kobak, Jr. Trekker 62 Jersey City, NJ 6:41:50 -
  43 Mark Corell Open Male 28 Calgary, CAN DNF  
  50 Quentin Chu Open Male 29 New York, NY DNF  
  64 Mimi Petrovich Trekker 23 New York, NY DNF  
  66 Nora Elton Trekker 25 Boston, MA DNF  
  68 Peter Stein Trekker 25 New York, NY DNF  
  70 Barbara Timblin Masters Female 41 Vienna, VA DNF  
  86 Isa Kriegskotte Trekker 23 Mt. Kisco, NY DNF  
                 
2006 PATCH SPRINT "KINDER SPRINT"
Place Overall Bib # Name Division Age Hometown Final Time Place- Division
1 38 Andrew  Lounsbury Kinder Sprint 8 Essex Jct., VT 0:47:15 1/KS
2 54 Kylie Edwards Kinder Sprint 8 Essex Jct., VT 0:50:35 2/KS
3 81 Erik Schreiner Kinder Sprint 5 Hadley, NY 1:08:37 3/KS
82 Jon Schreiner Kinder Sprint 7 Hadley, NY 1:08:37 3/KS
5 94 Sierra Moscatto Kinder Sprint 5 Alden, NY 1:10:03 5/KS
6 92 Sean Tarala Kinder Sprint 3 Norwalk, CT 1:22:06 6/KS
7 79 Liam Sullivan Kinder Sprint 7 Amherst, NY 1:32:41 7/KS
80 Fiona Sullivan Kinder Sprint 4 Amherst, NY 1:34:06 8/KS
2006 RESULTS by DIVISION
2006 RACE REPORT