2020 PATCH SPRINT PARTICIPANTS
as of:  3/22
Start Time MEN'S RACERS (23) Age Hometown Past Sprints Personal Best
9:00 Nick Arndt 25 Keene Valley, NY 0 First Patch Sprint
9:00 Sean Davis 29 Lake Placid, NY 4 2:03:09; 2017 Champion; 2018 winter champion
8:00 Brian DeGroat 37 West Chester, PA 12 3:03:50 (2015)
9:00 Jeremy Drowne 42 West Chazy, NY 4 2:08:50 (2019); 2x Pond Sprint Champion
9:00 David Durant 39 Lander, WY 7 2:45:48 (2007)
8:00 Luke Franklin 37 Glen Ridge, NJ 5 2:44:30 (2010)
9:00 Robert Galinski 36 Waterville, NY 0 First Patch Sprint
8:00 Andrew Gonzalez 24 Plattsburgh, NY 12 2:26:28 (2014)
9:00 Bill Hoffman 53 Clifton Park, NY 4 2:33:41 (2018)
8:00 Tony Lewis 49 West Chazy, NY 0 First Patch Sprint
9:00 Phiilip Lynch 40 Saranac, NY 0 First Patch Sprint
9:00 Jason Metakis 43 New York, NY 19 Top-5 (7x) - 2:21:55 (2006)
8:00 Derek Payne 34 Plattsburgh, NY 5 3:02:55 (2018)
8:00 John Rayburn 55 Hurley, NY 18 3:03:52  (2015) / Winter Champ. (1991)
9:00 Thomas Reinckens 43 Essex, NY 6 3:03:31 (2018)
9:00 Caleb Remillard 33 Peru, NY 0 First Patch Sprint
9:00 Michael Schram 29 Tupper Lake, NY 0 First Patch Sprint
8:00 Erik Schreiner 19 Hadley, NY 12 2:47:15; 2x Kindersprint Champion
9:00 Kyle Smith 43 Westport, NY 5 2:23:23 (2015)
8:00 Mike Taptick 38 Peru, NY 13 2:49:14 (2013)
9:00 Jan Wellford 38 Keene, NY 7 2:01:43 (2013 Champion); Winter Co-record holder
9:00 Brian White 51 Plattsburgh, NY 6 2:39:06 (2014)
8:00 Cody York 19 Hadley, NY 4 2:47:15 (2018)
   
           
Start Time WOMEN'S RACERS (19) Age Hometown Past Sprints Personal Best
8:00 Katlynn Allen 23 Malone, NY 1 3:36:28 (2019)
8:00 Andrea Bucciarelli 28 Cambridge, MA 2 4:13:45 (2019)
8:00 Melinda Burkhardt 47 Warrensburg, NY 7 3:07:09 (2015)
9:00 Shannon Drowne 43 West Chazy, NY 2 3:15:43 (2019)
8:00 Cara Gentry 48 Kingston, NY 8 3:40:50; 2014 BARASU Women's Champ
9:00 Hannah Grall 22 Keene Valley, NY 0 First Patch Sprint
8:00 Sarah Green 25 Albany, NY 4 3:43:35 (2019)
8:00 Pam Gonzalez 55 Melville, NY 12 3:25:34 (2015)
8:00 Lauren Hughes 33 Malone, NY 1 3:36:28 (2019)
8:00 Elizabeth Lawliss 32 Plattsburgh NY 4 3:17:16 (2014)
8:00 Stephanie Lylis 47 Burlington, VT 16 3:03:26 (2014); '13 Winter Women's Co-Champ
8:00 Katie Moffett 36 Plattsburgh NY 12 Women's Winter Record Holder
8:00 Deborah Nordyke 58 Hadley, NY 12 4x Champion; Women's Record Holder (2:19:37)
9:00 Annie Preston 28 Montreal, QU 5 2:49:27 - 3rd place (2017, 2018)
9:00 Anna Reynolds 34 Mineville, NY 0 First Patch Sprint
8:00 Katrin Schreiner 16 Hadley, NY 10 3:20:30; 2013 Kindersprint Champion
8:00 Nicole Stasil 26 Plattsburgh NY 0 First Patch Sprint
8:00 Angie Sussdorff 40 Keeseville, NY 0 5th place - 2019 Pond Sprint
8:00 Nora Wootten 15 Cornwall, VT 6 4:10:56; 2x Kindersprint Champion
           
Start Time CLYDESDALE (4) Age Hometown Past Sprints Personal Best
8:00 Jordan Bouyea 28 Peru, NY 0 First Patch Sprint
8:00 Sean Green 25 Middleburgh, NY 4 4:29:45 (2017)
9:00 Tim Seston 49 Concord, MA 0 First Patch Sprint
8:00 Matt Wooten 47 Cornwall, VT 6 5:19:31 (2018)
           
Start Time HALF SPRINT (5) Age Hometown Past Sprints Personal Best
8:30 Phil Corell 74 Plattsburgh, NY 19 Co-founded the Trekker division (2001)
8:30 Sue Gadway 56 Plattsburgh, NY 4 5th Place - Half Sprint (2018)
8:30 Dena Greenman 48 Cornwall, VT 6 Past Trekker, Racer, Volunteer, Chaperone
8:30 Kelly Kupers 38 New York, NY 1 Half-Sprint 5th Place (59:17 - 2019)
8:30 Sam Wootten 13 Cornwall, VT 6 2x Kindersprint Champion
8:30  
           
Start Time TREKKERS (9) Age Hometown Past Sprints Past Performance
7:15 Charlotte Bush 30 Brooklyn, NY 6 5:02:22 (2016)
7:15 Ethan Daley 12 Pittsford, NY 4 2019 Kindersprint Champion
7:15 Sami Daley 42 Pittsford, NY 12 3:12:31 /Women's Champion (2003)
7:15 Ike Lang 26 New York, NY 1 5:45:11 (2019)
7:15 Kathy Mullholland 47 Plattsburgh, NY 2 5:39:47 (2018)
7:15 Graham Preston 25 Brooklyn, NY 0 First Patch Sprint
Self-Starter Tim Singer 61 Shelburne, VT 32 2:43:48 (2003); 2x Co-Champion
7:15 Kathleen Wiley 50 Keene Valley, NY 6 3:05:50 (2010)
7:15 Natalie B Wylie 48 Plattsburgh, NY 2 5:39:47 (2018)
7:15 Tom Preston 64 Stony Brook, NY 4 Completed two treks
   
           
Starting Time KINDERSPRINT RACERS (5) Age Hometown Past Sprints CHAPERONE (4)
10:00 Cate Daley 10 Pittsford, NY 3 Mike
10:00 Olivia Drowne 10 West Chazy, NY 2 Hailey
10:00 Ellie Russo 10 Hamburg, NY 2 James
10:00 Brooke Taptick 11 Peru, NY 4 tba
10:00 Hailey Taptick 8 Peru, NY 3 tba
   
   
   
           
VOLUNTEERS (11)   Hometown Past Sprints Volunteer Role
Spencer Aronstein Boston, MA 7 Registration, Timing
Josh Bornt Middleburgh, NY 16 Driving, other assistance tba
Matt Bresler Pawling, NY 15 Summit Timing, Photos
Jon Bush Washington, DC 8 Road Steward; Aid Stations
Mauricio Gonzalez Melville, NY 12  General assistance, Photography
Sean Holmes Somerville, MA 5 Assistant to the Directors
Samantha Hussey Penfield, NY 0 Road Steward, Aid Stations
Lisa Lang Washington, DC 7 Road Steward; Aid Stations
David Mason Stockton, NJ 16 Aid Stations; Silent auction
Kim Preston Stony Brook, NY 0 Aid Stations; General assisitance
Augusta Wilson Shelburne, VT 20 Summit Timer
   
   
         
Guests / Donors (1)   Hometown PATCH SPRINT WEB SITE
"Doc" Browning Dallas, TX